UX nedir, neden önemlidir?

UX nedir, neden önemlidir?

Pazarlama anlayışlarının kullanıcı odaklı olarak gelişim göstermesi ile birlikte UX tasarımlarında önemi artmıştır. UX tasarımlar sayesinde kullanıcılara istedikleri ürünleri sunmak için daha verimli süreçler ortaya çıkmıştır. Artık pazarda kimin ne ürettiğinden çok kimin ne kullanmak isteyeceği önemli olmuştur. Durum böyle olunca da UX gibi alanlara olan ilgide artmaktadır. Günümüzde UX tasarımlar sayesinde kullanıcılara büyük oranda kullanım kolaylıkları ortaya çıkmaktadır. Pazarlamalarda önemli olan bir husus olan kullanım kolaylığı UX sayesinde daha olumlu bir süreç içinde ilerlemektedir. Ux tasarım sayesinde hem üretici açısından hem de tüketici açısında daha olumlu süreçler ortaya çıkmaktadır.

Pazarlama süreçlerinde önemli olan hususlardan birisi ise basit ve kolay kullanılabilir yapılar olmaktadır. Ürünlerde karmaşık bir yapı olabilir fakat bu karmaşık yapıları çözecek ipuçları da konulmalıdır. Veya hiçbir karmaşık yapı olmadan basit ve sade bir yapı tercih edilebilir. Örneğin bir e-ticaret sitesinden bahsedelim. Bir e-ticaret sitesinde ödeme bölümünde olan karmaşık bir yapı kullanıcıyı olumsuz olarak etkileyebilir. Karmaşık bir yapı beraberinde güvensiz bir sürecide beraberinde getirebilir. Böyle olumsuz bir durum ile karşılaşan kullanıcı alışverişini yarıda bırakabilir. Bu süreçlerde de ortaya UX tasarımlar girmektedir. UX tasarımlar ile iyi bir planlama sürecinden ortaya ideal tasarımlar ortaya çıkarılabilir. Bunlarda genel olarak pazarlama süreçlerini olumlu olarak etkileyen öğeler olacaktır.

UX tasarımlarda mükemmel planlama ve uyum seçenekleri sayesinde ortaya başarılı bir çalışma çıkarılabilir. Örneğin bir ürününüz var ve kullanıcılarınızın ürün hakkında ki düşüncelerini merak ediyorsunuz. Bunun yanında ürününüz kullanıcılarınız tarafından ne denli etkileşime girecek merak ediyorsunuz. Bu tip bir durum kullanıcılarınıza sunacağınız ürünü ve sonraki süreçleri de olumlu bir hale getirecektir. Kullanıcı deneyimi sayesinde pazara inerek kullanıcılarınıza ürününüzü kullanmasını söyleyebilirsiniz. Bu süreçte önemli olan bir diğer öğe ise prototip tasarımlar olmaktadır. Prototip tasarım ürününüzün ilk hali olmaktadır. İlk  halinde kasıt piyasaya sürülmeden önceki önemli özelliklerinin olduğu ve testlere tabi tutulmak üzere hazırlanmış kaba bir taslağıdır. Prototip tasarımlarınızı kullanıcılara sunarak onların öneri ve görüşlerini alabilirsiniz. Bu sürecin sonunda baskın olan görüşler projeye güncellenerek daha fazla müşteri odaklı olabilirsiniz. Pazarlama anlayışlarının da müşteri odaklı olarak gelişmesi ile birlikte bu süreç büyük bir fayda düzeyi oluşturacaktır.

UX tasarımlarda önemli olan kullanıcıya uyumlu ve net bir yapı sunmaktır. UX tasarımlar sayesinde kullanıcı deneyimi süreci büyük oranda anlam kazanacaktır. Bu süreçlerin geneli de büyük oranda fayda getirecektir. Günümüzde sürekli trendlerin değişim göstermesi bu alanı da etkilemektedir. Süreçten en yüksek verimi almak için bu trendleri takip etmek önemlidir. Trendden kasıt ise örneğin flat tasarımlar örnek olarak verilebilir. Flat tasarımlar günümüzde trend olan öğelerden birisi…