Siteniz Responsive Tasarımda Nasıl Gözüküyor ?

Siteniz Responsive Tasarımda Nasıl Gözüküyor ?

Özellikle son yıllardaki hızlı teknolojik gelişimler, internete hemen hemen her elektronik aletler ile bağlanmamıza olanak sağladı.Aslında bu oldukça iyi bir gelişme olsa da web geliştiricilerinin üzerine ağır bir yük geldi.Daha önceleri sadece belirli ekranlar ile -pc yada laptoplar- uyumlu web siteleri geliştirilirken şimdi daha küçük ekranlı akıllı telefonlardan, büyük ekran akıllı televizyonlara kadar bir çok farklı boyuta uygun web siteleri yada uygulamaları geliştirmek zorundalar.Tabi ki bu bir mecburiyet olmasa da bugün internet kullanıcılarının yarısının telefonlardan internete girdiğini düşünürsek web sitelerinin rekabet açısından küçük ekranlara uyumunun ne kadar gerekli olduğunun anlamış oluruz.

2010 yılında Ethan Marcotte adında bir arkadaş Responsive Web Design diye bir tabir attı ortaya.Yer yerinden oynadı:) Peki nedir bu Responsive Design.Duymayan hala var mıdır bilmiyorum ama biz yine de söyleyelim, responsive Türkçe’ye uyumlu-duyarlı olarak çevrilmiş.Yani demek istiyorlar ki her yere, her şeye uyumlu tasarım.Yani 300px genişlik ile 2100px genişliğe sahip bütün ekranlarda sorunsuz ve rahat kullanım sağlayacak bir tasarım konsepti.Tabi ki Ethan responsive dedi diye bu siteler uyumlu hale gelmiyor,bunun için CSS de daha önce tanımlanmış bazı özellikler devreye giriyor.Ama yazımız web sitelerini nasıl responsive yaparız olmadığı için o konuya girmiyorum.İnternette aramaya yaparsanız karşınıza bununla ilgili sayısız döküman çıkacaktır.

Dediğim gibi sitenizi CSS özelliklerini kullanarak responsive yaptınız fakat iş burada bitmiyor maalesef.Nasıl ki yaptığınız tasarım farlı web tarayıcılarında farklı gözüküyor ve bunu düzeltmek için tarayıcı kontrolü yapıyorsanız, responsive sitenizi de farklı cihazlarda test etmeniz gerekiyor.Çünkü akıllı cihazların boyutları birbirlerinden farklı olur.İşte bugün sizlere bu farklı cihazlarda web sitelerinizin görünümü nasıl test edeceğinizi bunun için hangi uygulamaları kullanacağınızı anlatacağım.

Responsinator

Responsinator, hem local çalışmalarınızı hem de aktif sitelerinizi telefon ve tablet ekranları için test edebileceğiniz güzel bir uygulama.Sitenizi url sini girip iPhone,iPad ve Nexus cihazlarda siteniz nasıl görünüyor test edebilirsiniz.
Screenfly benim oldukça yararlandığım çok geniş bir test aralığı olan harika bir test uygulaması.İçerisinde en yangın kullnılan küçük ekranlı telefonladan, büyük ekran televizyonlarda kadar bir çok hazır boyut mevcut.İsterseniz kendiniz de bir boyut belirleyebilirsiniz.Ayrıca ekran döndürme özelliği ile hem yatay hem dikey konumda sitenizi test edebilirsiniz.
Responsive.is genel bir test için kullanabileceğiniz basit bir uygulama.Web sitenizin ortalama bir laptop,yatay ve dikey tablet ve telefon genişliklerinde nasıl göründüğü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Responsivepx genişlik ve yükselikliği size bırakarak istediğiniz boyutlarda sınırsızca test etmenize olanak sağlayan basit güzel bir test uygulaması.

Am I Resposive de responsive.is’in alternatifi bir uygulama isterseniz buna da göz atabilirsiniz.

Liste buraya kadar ama internette responsive ekran testi için bir çok araç ve uygulama mevcut fakat ben kullanışlı olanları vermeye çalıştım.Umarım işinizi görür.

NOT: Aslında hiç bunlara gerek kalmadan Google’un tarayıcısı Google Chrome ile de Responsive ekran testi yapabilirsiniz. Google Chrome tarayıcısından sitenizi açıp, F12 yada ctrl+shift+j ile geliştirici araçlarını açıyorsunuz.Açılan panelin sol üst köşesinden telefon ikonu göreceksiniz.Ona tıklıyorsunuz ve açılan ekranda istediğiniz akıllı modeli seçerek kontrol yapabilirsiniz.Kolay gelsin.