Telefonunuzun Şarzını Uzatacak 10 Faydalı Bilgi !

Telefonunuzun Şarzını Uzatacak 10 Faydalı Bilgi !

Ekrana değil depolama alanına dikkat. Aslında telefonun en önemli enerji kara deliği, dahili depolama alanıdır. Kablosuz ağı (Wi-Fi) Bluetooth’u, GPS’i kapatsanız bile şarjınızın hızla eridiğine şahit oluyorsanız, telefonunuzun dahili depolama alanına kaydettiğiniz fotoğraflarınıza, videolarınıza, uygulamalarınıza ve SMS’lerinize bir göz atmanızı öneririz. Bu içeriklerin sayısı arttıkça, telefonun dahili depolama alnı durduğu yerde benzin yakmaya başlar.

Hatta giderek daha fazla yazar zira dahili depolama alanı, çok hızlı erişim için tasarlanmış bir alandır ve sürekli aktif olması için enerjiyle beslenir. İçine depoladığınız her bir bit için telefonunuz ekstra enerji yakmaya başlar. SMS’lerin hepsini silin: Gereksiz SMS’lerin hepsini silin. Depoladığınız fazla SMS’lerin ne kadar çok enerji yaktığına inanamayacaksınız. Fotoğraf ve videolarınız dahili bellekte mi duruyor? Hayat sizin çok zor geçecek demektir. Tüm fotoğraf ve videolarınızı ya harici depolama alnıan yükleyin ya da bilgisayarınıza yedekleyip silin, veya bir bulut servisine taşıyın, telefonunuzdan uzaklaştırı ama sakın dahili depolama alanına fotoğraf ve video doldurmayın. Uygulamaları SD karta taşıyın: Uygulamaları telefonun dahili alanına değil, SD Karta kurun veya “medya alanına” taşıyın.

Android’de uygulama kontrolü menüsü içinde bunun için özel bir düğme bulunuyor. Bazı uygulamalar, çalışmak için dahili depolama alanında olmak isterler ama Facebook veya benzeri, hayati olmayan, hatta medya alanına taşınmayı kabul eden tüm uygulamaları medya alanına veya harici SD karta taşıyın, hiç acımayın. Müzik dosyalarınızın dahili depolama alnına ne işi var? Belki de gigabytlar boyutunda bir müzik arşiviniz olabilir veya Stream müzik servisi kullanıyor olabilirsiniz ve bu servis size depolama için nereyi kullanacağınızı sorabilir.

Tüm müzik dosyalarınızı harici SD karta atın. Dolayısıyla, harici SD kartınızın büyük boyutlu, hızlı ve çabuk bozulmayacak kaliteli bir marka olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca son olarak, müzik dosyaları gibi, tüm diğer dosyalarınızı da mümkün olduğunca harici SD karta yükleyin. Ofis dosyaları, indirilen dosyalar, PDF’ler, vs…

GPS’iniz niçin 24 saat açık? GPS aslında ABD ordusunun savaş araçlarını takip etmek için geliştirdiği bir teknolojiydi. Bu sayede uçakların, tankların, füzelerin, gemilerin, denizaltıların hatta piyadelerin anı anına yerini görmek ve bunları yönlendirmek, yol bulmalarını sağlamak mümkün oluyordu. Peki sizi savaş uçağı mısınız? Niçin GPS’nizi 24 saat açık tutuyorsunuz. Lokasyon bazlı 24 saat açık kalan uygulamalar kullanmıyorsanız, arabanızdan inip navigasyon uygulamanızı kapatırken GPS’sinizi da kapatın. Lazım olunca yine açarsınız. Ana ekrana pratik bir GPS açama/kapama düğmesi ekleyin. Ortadaoğu’da askeri operasyona katılmıyorsunuz, abartmayın, 24 saat uydu ile bağlantılı olmanız gerekmiyor. Kapatın şu GPS’i!

Evin dışında Wi-fi bağlantısı niçin sürekli açık? Evde otururken, 3G kotanızı doldurmamak için eğer evde bir Wi-Fi bağı varsa, telefonunuzun/tabletinizin Wi-Fi ağını açmanız anlaşılır ama o ağ bağlantısı niçin 24 saat açık duruyor. yatarken kapatın, dışarı çıktığınızda kapatın, metroda, otobüste kapatın. Eğer bulunduğunuz yerdeki Wi-Fi ağlarından birine bağlanabileceksiniz yeniden açarsınız. elbette Wi-fi ağına bağlıykan 3G bağlantısını kapamanız da harika bir tasarruf yöntemidir. Bunların açma kapama düğmelerini, ana ekranınıza ekleyin.

Arka plandaki uygulamaları kapatın Yoksa telefonun şarjı bitip gece siz uyurken kendi kendine kapandığında, açık uygulamaların kapanmasını mı umuyorsunuz? Kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, arka plandaki uygulamaları mutlaka kapatın. Bu işi unutyorsunuz “App Killer” türü bir uygulama yükleyerek, bu uygulamanın, kullanılmayan uygulamaları düzenli ve otomatik olarak kapamasını sağlayabilirsiniz. Yüklediğiniz uygulamaların yorumlarını okuyun: Bazı uygulamalar, çok gereksiz enerji harcarlar ve çoğu kullanıcı bunu keşfettiğinde, uygulamanın sayfasına şikayette bulunur. Bir uygulama yükleyeceksiniz, yorumları mutlaka okuyun. uygulamtanın aşırı enerji tükettiğini belirten şikayetlerin sayısı fazlaysa, uygulamayı yüklediğiniz de siz de aynı sorunla karşılaşacaksınız demektir.

Alternatif bir uygulama bulup onu yüklemeye çalışın ya da uygulamayı kullanıp işiniz bitince ya telefondan silin, ya da kapandığıdan ve yeniden açılmadığından emin olun. Pil kapasitesi: Telefon veya tablet satın alırken, pil kapasitesine mutlaka dikkat edin. Rakiplerinden daha büyük kapasiteye sahip cihazları tercih etmeye çalışın. Alacağınız model hakkındaki yorumları dikkatle okuyun ve pil kapasitesi hakkındaki eleştirilere dikkat edin. E

Elbette cihazı satın aldıktan sonra, yukarıda saydığımız tavsiyeleri mutlaka uygulayın. Bu tavsiyeler aynı zamanda cihazın pil ömrünü de uzatacaktır ve bir ya da iki sene sonra ölüm sinyalleri verecek olan pilin belki üç dört sene dayandığına şahit olabileceksiniz. Yani cihazınızın ömrü iki katına çıkacak. Ancak verdiğimiz tavsiyeleri, mobil cihaz kullanım alışkanlığınız haline dönüştürmeli, bunları çok pratik, hızlı, zahmetsizce uygulayacak şekilde telefonunuza doğru uygulamaları kurup, işlemleri pratik hale dönüştürmelisiniz.