Steve Jobs'un Ünlü Sözleri !

Steve Jobs'un Ünlü Sözleri !

Hayata gözlerini yuman Apple'ın unutulmaz patronu Steve Jobs, kedine has çalışma yöntemiyle tanınıyordu. İşler iyi gittiğinde oldukça sevilen bir adam olan Jobs'un, işler iyi gitmediğinde birçok mühendisi gözyaşları içinde bırakacak kadar sinirli olduğu biliniyor.

1985'de Apple'a Pepsi'den gelen John Sculley tarafından kovulduğunda Jobs, artık istediğini yapmakta özgürdü. Steve Jobs, gelişmiş ve aynı zamanda oldukça pahalıNeXT Computer'ı kurmuştu. Masaüstü bilgisayar, geliştiriciler arasında beğeni kazansa da finansal bir başarı sağlayamadı.

Jobs, 1986'da Graphics Group adında küçük bir şirketi satın aldı. Bu şirket, Star Trek II'deki Genesis efekti gibi görsel efektleri meydana getiriyordu. Jobs, bu şirketi 5 milyon dolara satın almıştı. 20 yıl sonra, 2006'da Disney, bu şirketi (şimdiki adı Pixar) 7.4 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Apple, Jobs'a ait NeXT'i 1996'da satın aldı ve Jobs'u tekrar CEO pozisyonuna getirdi. Jobs, döndüğünde bulduğu başarısız projeleri bir bir ortadan kaldırdı ve Apple'ı bugün tanıdığımız şirket haline getiren önemli değişiklikleri yaptı.

Jobs, bundan sonraki seneler boyunca şirketteki sorunlara kimsenin bulamadığı ince çözümler buldu. iMac, 1998'de onun kontrolünde piyasaya sürüldü. 2001'de ise Apple, tam anlamıyla bugün tanıdığımız Apple haline geldi. Mac işletim sisteminin OS X ile tekrar doğuşu, Apple mağaza zincirlerinin açılması, iPod ve sonrasında iTunes'u açılması başta garip olarak karşılansa da kısa zamanda endüstrinin vazgeçilmezleri oldular.

Apple, 2007'de iPhone'u, 2008'de App Store'u, 2010'da ise iPad'i duyurdu. Ürünlerin üçü de şüpheyle karşılandı ama bugün geldikleri nokta, tek kelimeyle inanılmaz...

İşte o Steve Jobs, sadece yaptıklarıyla değil, söyledikleriyle de sık sık gündeme danga vurmayı başarmıştı.

İşte o ünlü sözleri:

"Her zaman Apple ile bağlı kalacağım. Umarım hayatım süresince hayatıma dair bir tür iplik ile Apple ipliği, bir halı gibi dokunacak. Burada olmadığım birkaç sene olabilir, ama her zaman geri geleceğim."

Steve Jobs, 1985

"Başarılı olmanın ağırlığı, yeni başlayan olmanın ve her şeyden emin olmamanın hafifliğiyle yine değişti. Bu, hayatımın en yaratıcı dönemlerinden bir tanesine girmem için beni özgürleştirdi."

Steve Jobs, 2005

"Her şeyin bir dezavantajı vardır, her şeyin istenmeyen bazı sonuçları vardır. Şimdiye kadar gördüğüm en iyi teknoloji ise televizyon olarak adlandırılıyor - televizyon, muhteşem bir şey."

Steve Jobs, 2003

"İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar."

Steve Jobs, 1998

"Bir problemi çözmeye ilk başladığınızda, ilk bulduğunuz çözümler çok karmaşıktır ve birçok insan burada durur. Ancak devam ederseniz, sorunla yaşarsanız ve soğanın daha fazla katmanını soyarsanız, çoğunlukla çok şık ve basit çözümlere ulaşırsınız."

Steve Jobs, 2006

"Yaratıcılık, bir şeyleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, kendilerini biraz suçlu hissederler çünkü aslında bunu onlar yapmamıştır, onlar sadece bir şey görmüştür."

Steve Jobs, 2006