SEO: Websiteniz veya Bloğunuzun Hitini Arttırma Yöntemleri

SEO: Websiteniz veya Bloğunuzun Hitini Arttırma Yöntemleri

Özgün resim kullanın

Blogunuzdaki makalelere mutlaka en az 1 adet olmak sartıyla resim ekleyin. REsim eklemek blogunuzu daha eglenceli ve popüler kılarken seo açısındanda önem kazandığını unutmayın. Resimler size özgün olması en büyük avantajınız olacaktır. Resmin adını,rengini değiştirmek size büyük artılar katacaktır.


Fazla uzun yazmayın

Bloglarınız çok uzun olmasın. Anlaşır net bir dilde olması hem ziyaretçi hemde sayfanın yüklenmesi açısından çok önemlidir.


Yorumlarınıza mutlaka cevap verin

Ziyaretçileriniz tarafından yapılan yorumlara olumlu-olumsuz geri dönüş sağlayın. Ziyaretçileriniz sizin ve sayfanızın ne kadar aktif olduğunu yorum tarih ve saatlerinden bakarak görebileceklerini unutmayın.Yazım hataları yapmayın

Bloglarına içerik eklerken kalvye ve imla hatalarını son bir kez daha kontrol ettikten sonra yayınlayın.


Blogunuzu güncel tutun

Web sayfanızı ve blogunuzu sürekli güncel tutun. Mutlaka her gün içerik ekleyin. Aktif olmayan bir sayfa hem google için hemde ziyaretçiler için pek avantaj sağlamaz. 


Sıkıcı  uzun yazılardan kaçının

Blog içeriğiniz çok uzun olmasın. Uzun olan bloglar ziyaretçileri sıkmakla birlikte sayfadan uzaklaştıracaktır. Mümkün olduğunca kısa ve net bloglar hazırlayın hatta karikatür v.s gibi resimler ekliyerek daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.


Google ile aranızı iyi tutun

Makaleriniz size özgün olsun asla kopyala-yapıştır yapmayın. Google takılmayın..

Adresinizi iyi seçin

Blog bildiğiniz bir konuda yani örneklerine de çok rastladığımız futbol, yemek, moda ve oyun gibi ve bu konuyla alakadar insanlara hitap eden tarzda bir blog ise alan adında çok dikkat etmeniz gerekir. sağlık rehberi isimli bir blogda futbol haberleri paylaşırsanız ziyaretçi bir daha blogunuzu ziyaret etmez.


Başlıklarınızı seçerken özen gösterin

Yazınızın başlığını kısa ve dükkat çekici olarak belirleyerek RSS takipçilerinin dikkatini çekmek ve arama motorlarından doğru kişilere ulaşmak için yazı ile ilgili anahtar kelimelerin mümkün olduğunca başlıkta yer almasına olanak sağlamalısınız.


Resimlerinizi adlandırın

Blog’unuza yükleyeceğiniz resimlerin adlarında ve parametrelerin de resmin ne ile ilgili olduğunu belirtirseniz, blogunuzun arama motorları tarafından bulunma ihtimali önemli derecede artabilir. Yani üst resme bakarsanız görebilirsiniz.


Link değişimi yapın

Arama motorlarının çalışma prensiplerinden biriside sizin blogunuzun veya sitenizin adresinin kaç tane sitede veya blog ta yer aldığıdır ve bu sitelerin ne kadar kaliteli olduğu bilgisidir.Eğer blog’unuza çok ziyaret edilen kaliteli içeriğe sahip bir siteden bağlantı(Link) verilmişse bu sizin blog’unuzun değerini artıracaktır. Yüksek hitli sitelerden backlink alırsanız blogunuzun değeri okadar çok artar.


Güncellemeleriniz mutlaka düzenli olsun

İçeriğin sık sık güncellemek kadar düzenli güncelleme yapmak ve ziyaretçilerin önceden tahmin yapmasına imkan tanımak önemlidir. Her gün güncelleme yapın fakat her gün belirli saatlerde yapın. Bugün 11:00 - 12:00 arasında yaptıysanız yarın 16:00 - 18:00 arasında yapmayın.

Bu soruyu genel olarak sormak yerine site kategorileri açısından sorarsak daha doğru olur. Çünkü dünyada birden fazla hiti çok yüksek vardır. Burada hiti günlük ortalama 1000 olan sitelerden bahsediyorum. Mesela; haber, oyun, xxx vs. gibi web site kategorilerinde birden fazla sitenin hiti yüksektir. Yani ilk sayfada çıkan siteler ve bloglar. Eğer hit gelirini arttırmak istiyorsanız ilk önce bunu istemelisiniz. Asla ve asla internette ne tür site açsam da hiti yükselse diye aramalar yapmayın.  Nedeni ise çok basit. Siz hobiniz olmayan veya ilghi alanınıza girmeyen kategorilerde site açar mısınız ? Mesela bir erkek kadın bakımı ile ilgili site açar mı yada Justin Bieber'la ilgili ? Hayır. Yada bir kadının savaş oyunlarıyla ilgili site açtığı nerede görülmüş.

Mesela benim ilgi alanım blogger, SEO, webmaster, falan filan. Daha önce haber, kitap, spor gibi içeriklere sahip bloglar açtım ve bir süre sonra hit çok çok yükseldi. Günlük 400-500 falandı. Ama bir süre sonra bunlar benim hobim olmadığı için kopya içerik yazmaya başladım ve bir müddet sonra yayın yazmayı bıraktım. Siz siz olun mutlaka ilgi alanınıza giren siteleri açın. Nasıl mı ? Şöyle;


  • Çok geziyorsanız gezdiğiniz yerlerle ilgili fotoğraf, yazı
  • Futbol oynuyorsanız spor haberleri
  • Çok fazla oyun oynuyorsanız oyun blogu
  • Teknolojiyle çok yakından ilgiliyseniz teknoloji blogu
  • Benim gibiyseni böyle bir site
Sosyal Medyanın Önemi:

Sitenizin sosyal medyalarda bulunma oranı, direkt olarak sitenizin hitini, ziyaretçi sayısını ve site dışı SEO çalışmalarını etkiler. Bu sebeple öncelikle sitenize ait Twitter ve Facebook sayfası oluşturmalısınız. Aynı zamanda bu sosyal sitelerden takipçi ve abone sayınız ne kadar fazla ise paylaşımlarınız o düzeyde etkili olur. Yani Ne kadar çok beğeni ve takipçi okadar çok hit.

Sosyal medyada en önemli faktör, takipçi ve beğeni sayısıdır. Sizi kimse takip etmiyorsa bu yapılan çalışmaların SEO açısından hiçbir etkisi olmayacaktır. Önemli olan paylaşımlarımızın başkalarının  görmesi ve profillerin de paylaşılmasıdır.

Genel olarak sosyal medya profillerinin takipçi ve beğeni sayısını arttırmak için, profil linklerini sitenizde görünür bir yere, dikkat çekici bir yere ekleyin. Sitenizde ki yazar hakkında bölümlerine bu profil linklerini ekleyebilirsiniz. Ben tavsiye etmiyorum. Başka sitelere yaptığınız yorumlarda site linki yerine sosyal medyadaki profil linkini kullanabilirsiniz. Bunun dışında üye olduğunuz ve mesaj sayınızın yüksek olduğu forumlarda, profilinize ait imza bölümüne sosyal medya profillerinizin linkini toplu olarak ekleyebilirsiniz.

Ve tekrar ediyorum:
Yazılarınız ne kadar özgünse ziyaretçi sayınız da o kadar fazla demektir. Buda sitenizin tanımasının asıl nedenlerindendir. İkinci planda ise çeşitlilik vardır. Çoğu site birbirine benzerken siz herkesleşmeyip farklı bir site yaparsanız tema, içerik, eklentiler vs. ilk sıralardaki yerinizi korursunuz ve buda kalıcılığı sağlar.
Eğer sürekli özgün yazı yazıp görselliğe önem verirseniz günlük hitiniz 2-3 ay sonra bin civarlarında olur. Tek yapmanız gereken farklılık yaratıp ziyaretçinin dikkatini çekmek.