iPhone' u Modem Olarak Kullanma Yöntemi !

iPhone' u Modem Olarak Kullanma Yöntemi !

Örneğin gittiğiniz yerde internete ihtiyaç duydunuz, yalnız bilgisayar üzerinden bağlanmanız gerekmekte, ama internet bağlantısı yok. Yanınızda iPhone modeline sahip akıllı telefon ile birlikte hattınıza tanımlı olan internet paketinizin olduğunu varsayalım.

Bu sayede telefon üzerindeki interneti paylaştırarak, bulunduğunuz yerde internet alanı diğer bir değişle kablosuz ağı oluşturabilirsiniz. Bu kablosuz ağı kullanarak ister bilgisayar üzerinden, isterseniz de 3G özelliği bulunmayan iPad cihazınız üzerinden internete bağlanma imkanına sahip olacaksınız. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için telefon üzerinde bir takım ayarlar yapılması gerekiyor.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için telefon üzerinde Türkçesi “Kişisel Erişim Noktası“, İngilizcesi “Personal Hotspot” olan özelliğin nasıl kullanıldığından bahsedelim.

Ayarlar” kısmına giriyoruz. Burada ilk bakıldığında “Hücresel” seçeneği “Kapalı” konumda bulunduğunu ve “Kişisel Erişim Noktası” da “Pasif” durumda olduğu görülmektedir. Öncelikli olarak “Hücresel” içerisine girip, buradan “Hücresel Veri” alanı ve “3G’ yi Etkinleştir” kısımlarını aktif hale getirmemiz gerekiyor.

Bu işlemleri yaptıktan sonra “Kişisel Erişim Noktası” nın “Aktif” ama yine de “Kapalı” konumda olduğunu göreceksiniz. Seçeneği tıklayıp, içerisine girdikten sonra  “Kişisel Erişim Noktası” nı “Aktif” hale getirdiğimizde karşımıza küçük bir pencere açılacak, ilk seçenekte “”Wi-Fi ve Bluetooth”, ikinci seçenekte ise “Yalnızca USB” şeklinde kişisel erişim noktasına nasıl bağlantı kuracağınızı buradan seçip, bağlantıyı sağlamış oluyorsunuz.

Burada gördüğünüz “Wi-Fi parolası” bilgisayar veya iPad üzerinden bağlantıyı gerçekleştireceğiniz zaman buradaki parola eşleştirme görevini üstlenecek. Kablosuz ağ üzerinden bağlantı kuracaksanız, bilgisayarın veya iPad cihazının Wi-Fi bağlantısını açtığınızda iPhone cihazınıza ait Wi-Fi bağlantısı görmesi sonucunda cihazların birbiri ile eşleştirmesini sağlamış olacaksınız.

Eğer yukarıdaki bahsettiğim işlemleri gerçekleştirdiyseniz, iPhone’ u bir modem olarak kullanıp, interneti cihazlar arasında paylaştırma işlemini tamamlanmış bulunuyorsunuz demektir. Umarım bu konu hakkında takılan arkadaşlar için bahsettiğim bu paylaşım yol gösterici olmuştur.