E-ticaretin Satıcıya Sağladığı Faydalar

E-ticaretin Satıcıya Sağladığı Faydalar

1.365 Gün 24 Saat Açık Bir Mağaza

 İnternet mağazalarından 7 gün 24 saat alışveriş yapılabilmektedir. Normal mağazaları 24 saat açık tutmak çok maliyetli bir işlemdir ve gereksizdir. Fakat müşteriler evlerinin rahatlığında her saat alışveriş yapmak isteyebilirler ve yapabilirler. Bir mağaza hem günün her saati alışveriş imkanı sunuyor hem de normal mağazalara göre çok daha az maliyetli. Bu üreticiler için büyük bir nimettir. Üreticiler de artık bu durumu çok iyi kullanmaktadırlar.

2. Bütün Dünyaya Satış Yapabilme İmkanı

Türkiye’nin 74 milyon nufusu bulunmaktadır. Fakat dünyada milyarlarca insan bulunmaktadır. Ne kadar büyük bir Pazar olduğunu rakamlar ele vermektedir. E-ticaret sayesinde sadece bulunduğunuz coğrafyaya değil bütün dünyaya hitap edebilirsiniz. Normal bir mağaza sadece çevresindekilere hitap ederken bir e-ticaret sitesi bütün dünyaya satış yapma imkanı sunmaktadır.

3.Stok Kontrol

 Stok kontrol kârlılıkta gerçekten çok önemli bir etkendir. Normal bir mağazada ürünü teşir etmeniz gerekmektedir. Satılıp satılmayacağını bilmediğiniz bir ürün için böyle bir girişim satıcı için kötü sonuçlar doğurabilir. E-ticaret mağazalarında ise olmayan ürünü satabilirsiniz. Ürün satıldıktan sonra hemen temin edilip müsteriye gönderilebilir. Bu sayede kısa bir süreçte kâr elde edilebilir.

4.Daha Düşük Maliyet

Normal bir mağazada dükkan kirası eleman giderleri aidatlar derken masraflar gittikçe artmaktadır. Daha az bir kesime daha fazla maliyetle hitap etmektedirler. Fakat e-ticaret mağazalarında durum böyle değildir. Masraflar minumum seviyededirler. Bu sayede satıcılar daha az maliyetle daha uygun fiyatlı ürünleri satabilirler.